İngilizce öğrenmenin önemi

İngilizce öğrenmenin önemi

İngilizce öğrenmenin önemi ve lüzumu

Toplumsal bir canlıdır insanoğlu. Onu diğer canlılardan ayıran en mühim ayrım toplumsal olmasıdır. Devirler boyunca insanlar cemiyetler halinde beraber hayatlarını sürdürmüşlerdir. Bir insanın, atalarımızın “yalnızlık Allah’a mahsustur” sözünde belirttiği gibi, yalnız yaşayarak, hayatını esenlikle sürdürebilmesi kesinlikle mümkün değildir. İnsanları bir arada yaşatan en mühim öge iletişim kolaylığıdır; yine bir deyiş bu durumu dile getirmektedir: “İnsanlar konuşa konuşa anlaşır…”. O halde kuşkusuz iletişim araçlarında ilk olarak dil devreye girmektedir. İnsanlar beraber yaşadıkları diğer insanlarla aynı lisanı konuşarak birbirleriyle ve çevresiyle iletişim kurarlar. Bildiğiniz üzere, çağımız bilgi devridir. İnsanlık tarihinde eşi benzeri olmayan hızla ve ölçüde bilgi yığılması, çoğalması olmaktadır. Hem ilim hem teknolojideki süratli büyüme, haberleşme vasıtalarının artmasına neden olmaktadır.

Komünikasyon teknoloji ve becerilerinin ileri seviyelerde gelişmesi, bilgisayar mühendisliği, iletişim, ırakiletişim ve uydu teknolojileri, büyük sosyal paylaşım web siteleri, internet alt yapısı ve servis tedarikçileri Dünya üzerinde yaşayan insanları ve bu insanların kültürlerini yakınlaştırmış; Dünya’yı adeta bir köy haline getirmiştir.  Tarih boyunca birbirlerine yabancı yaşayan, birbirlerinden haberi olmayan kültürler bugün gelişen iletişim teknolojisi ürünleriyle tanışarak kenetlenmişlerdir. Hemen hemen ülke sınır kapılarından geçişlerin kolaylaştırıldığı, insanların ortak diller vasıtasıyla anlaştığı, dışa kapalı ülkelerin tarihin tozlu sayfalarına karıştığı dönemi yaşıyoruz. Bugün dünya ülke ekonomileri birbirleriyle etkileşerek kenetlenmiş durumdalar. Ticari yolculukların sık görüldüğü, gümrük duvarlarının esnekleştirildiği, devletlerin bazı sanayi mahsullerinin üretiminde uzman durumuna gelerek, gereksinimlerin daha düşük pahada karşılanabildiği küresel bir dünya manzarası egemen. Ortak askeri emniyet düzenlerinin gelişmesinin sağlanması; NATO, AB gibi iştiraklerin kurulması, birçok büyük ülkelerin bir araya gelmesine neden olmuştur. Ülke hudutları büyümüş, adeta ortadan kalkmış gibi işlev kazanmıştır. Zengin duruma gelen ülke bireyleri, gelişen konforu olan ulaşım vasıtaları, turizm kurumları yolculukların çoğalmasına, itiyatların değişmesine neden olmuştur. Ülkeler iç içe kenetlenmiş, ayrılması zor bir durum kazanmıştır. Farklı dilleri konuşan insanların iletişim kurabilmeleri için müşterek dillere gereksinim vardır. Müşterek dil Dünya insanlık geçmişinde her daim başkalaşmıştır.  Değişimin temel sebebi, müşterek dili her daim en gelişmiş ve bolluk içinde yaşayan uygarlıkların belirli kılmasıdır. Dünya alım satım etkinliğine, iktisadına, emniyetine, toplumsal yaşamına yön veren, liderlik yapan ülkeler sürekli değişim içinde oldukları için ortak diller devamlı çeşitlilik göstermişlerdir.

Bugün gelişen Dünyamızın ortak lisanı tahmin edeceğiniz üzere İngilizcedir. İngilizce Dünya ülkeleri arasında iletişim dili olarak kabul görür. 2. Dünya Savaşı sonrası ABD’nin ekonomik ve kültürel liderliği ve etkisi bu dile sahip çıkılmasında etkili olmuştur. İngilizce Dünyada en çok konuşulan üçüncü dildir.  Ama resmi olarak üçüncü dil olmasına rağmen, en çok konuşulan, kullanılan, cari birinci dildir. Günümüzde İngilizce anadilden sonra insanların en fazla bildiği ve konuştuğu dil olma özelliğini korumaktadır. Çoğunlukla ülkeler arası diyalog dili, üniversiteler arası akademik eğitim dilidir. Bilgi teknoloji dilinde baskındır. Programlama, bilgisayar ve makine dilidir; ticarette ortak aracı lisandır. İngilizce öğrenmenin, konuşabilmenin üstünlükleri olağandan çoktur. İleri düzeyde İngilizce konuşabilmenin bireye kazandırdığı en ehemmiyetli getiri; bütün dünya ülkeleri bireyleri ile karşılıklı olarak birbirini anlamak; bir dünya vatandaşı olabilmektir. 

KAYNAK : https://www.educall.com.tr/blog/post/ingilizce-ogrenmenin-onemi-ve-luzumu

21 Aralık: En uzun gece

 21 Aralık 2018 Cuma

21 Aralık Cuma / En uzun gece / Sakarya'da gece süresi: 14 saat 46 dakika

Devamı

Çocuklar ve Kurallar

 10 Kasım 2018 Cumartesi

Kuralları belirlerken dikkat edilecek noktalar vardır. Önemli konuları belirleyerek mümkün olduğunca az kural koyulmalıdır.

Devamı

Öğrencimizin Kaleminden: Bu Dünya Hepimizin

 4 Kasım 2018 Pazar

Yaşadığımız dünyanın sadece bize ait olmadığını bilmeliyiz. Hayatımızı renklendirip bizlere faydalı olan bu canlılara vefa borcumuzu ödemek için onların barınabilecekleri doğal yaşam alanlarına dokunmamalıyız.

Devamı

İngilizce öğrenmenin önemi

 16 Ekim 2018 Salı

Bugün gelişen Dünyamızın ortak lisanı tahmin edeceğiniz üzere İngilizcedir. İngilizce Dünya ülkeleri arasında iletişim dili olarak kabul görür.

Devamı

Başarıya Giden Yol Nasıl Oluşturulabilir?

 24 Eylül 2018 Pazartesi

Herkesin kendine özgü başarı çizgisi vardır ve belli bir şablona oturtmak doğru değildir. Ancak başarıya giden yolu ana hatlarıyla şöyle çizebiliriz:

Devamı

Bugün Sonbahar Ekinoksu 23 Eylül

 23 Eylül 2018 Pazar

Bugün 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur ve Kuzey Yarımküre için sonbaharın ilk günü olarak kabul edilir.

Devamı

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

 31 Ağustos 2018 Cuma

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Devamı

İlkokul Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

 30 Ağustos 2018 Perşembe

İlkokul Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Devamı

Okul başarısını artırmak için ailelere öneriler

 30 Ağustos 2018 Perşembe

Yalnızca akademik başarı, insan hayatı için yeterli değildir. Başarıyı, kişinin o an bulunduğu noktadan bir adım daha ileriye gidebilmesi olarak algılamak gerekir.

Devamı

Öğretmenin Rolleri

 22 Ağustos 2018 Çarşamba

Öğretmen; öğrenmeyi kılavuzlayan ve sağlayan kişidir. Okulda öğrenciye en yakın kişi öğretmendir. Öğretmen sadece bilgi kaynağı değil, aynı zamanda tutum ve davranış yansıtıcısı olmalıdır.

Devamı
WhatsApp
(0549) 466 54 00