Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Okul sürecinin başlaması çocukta stres yarattığı ölçüde, belki de daha fazla anne-babaları etkilemektedir. Anne-babaların bu süreçte neler yapması gerektiği ile ilgili önerilerimizle bu durumu daha rahat geçirmenizi sağlamak istemekteyiz.

  •  Çocuğunuzun, okul hakkındaki düşüncelerini sorunuz.
  •  İhtiyaç dâhilinde, okul için alınması gereken eşyalarını beraber seçiniz.
  •  Uyku saatini, okulların başlamasından iki hafta öncesinden ayarlamaya çalışınız.
  •  Çocuğunuz ile okulu daha önceden görmeye gidiniz. Sınıflarda yapabileceği uygulamalar ile ilgili çocuğunuza bilgi verilmesini sağlayınız.
  •  Okulu, bir mecburiyetmiş gibi anlatmak, onun okul hakkında olumsuz düşünmesine neden olacağından okulda yapacağı/sahip olacağı şeyler (yeni arkadaş ilişkileri, maketler, oyunlar, tiyatro oyunları vb.) hakkında bilgi veriniz.
  •  'Sen artık büyüdün.' gibi cümleler ile büyümenin negatif yönlerine vurgu yapmak yerine büyüdüğü için yapabileceği aktivitelere/kararlara vurgu yapınız. Örnek, 'Sen artık büyüdün tişörtü giyemezsin.' yerine, 'Seninle beraber, okulda giyebileceğin farklı tişörtler alabiliriz.' gibi.

Yukarıda önerilerimiz ile birlikte, okuldan önceki gün ister istemez hem siz hem de çocuğunuz endişelenmeye başlayabilir. Bu durumun normal olduğunu ve özellikle sizin bu konuda yapıcı olmanız gerektiğini unutmayın.

Pazar günü (okulun başlamasından bir gün önce) okul saatiyle aynı olacak şekilde kalkınız ve kahvaltınızı ediniz. Gün içerisinde, çocuğunuzla onun ve sizin okul hakkındaki düşüncenizden konuşun. Onu, anladığınızı gösteren cümleler kurmaya çalışın. Cümleleriniz eğer ki, onun üzerinde etkisiz kalması gibi bir durum söz konusu olursa bu sizi sıkıntıya düşürmesin. Çünkü bu yaş çocuğunda olağan olduğu için basit cümleler ile anlatmaya çalışın. Okulun başlamasıyla birlikte öğreneceği bilgilerden, katılacağı etkinliklerden bahsediniz. Ayrıca okul hakkında -okula daha önce geldiği düşünülürse- aklında neler kaldığı, nelere dikkat ettiği gibi konuşma yapınız. Akşam, uyku saatinden yarım saat öncesinde odasına gidiniz ve yarın okulda giyeceği kıyafetleri beraber seçiniz. Okul çantasını beraber hazırlayınız. Yatağa girdikten sonra ise bulabilirseniz okulun ilk günü konulu bir hikâye okuyunuz. Okuma bitiminde yarın yapılacaklar hakkında konuşup plan yapınız. Ertesi sabah erken kalkacağı için, okulda nelerle karşılaşabileceğinden konuşunuz. Sabah, çocuğunuzu mutlu bir şekilde uyandırınız. Endişenizin ona yansıyacağını unutmayınız. Kahvaltısını, yaptıktan sonra evden çıkınız. Okula geldiğinizde sakin olunuz ve çocuğunuzda endişe uyandıracak konuşmalardan ve davranışlardan kaçınınız. Ona güzel bir gün geçireceğini ve onu okuldan sonra alıp eve gideceğinizi söyleyiniz. Sınıf öğretmenine çocuğunuzu teslim ettikten sonra vedalaşınız; eğer ki çocuğunuz sınıf içerisindeki aktiviteyle ilgilenmeye başladıysa ona kendinizi göstermemeye çalışınız. Okul çıkışında onu aldığınızda ise gününün nasıl geçtiğini ve yeni tanıştığı kişilerin kimler olduğunu sorunuz.

Not: Çocuğunuz, ilk gün sizden ayrılma konusunda sıkıntı yaşayabilir. Bu konuda endişelenmeyiniz. Birçok anne-babanın yaşadığı bir durum olduğunu unutmayınız. Bu konuda en doğru yaklaşım için okul psikolojik danışma servisinden destek alabilirsiniz.

21 Aralık: En uzun gece

 21 Aralık 2018 Cuma

21 Aralık Cuma / En uzun gece / Sakarya'da gece süresi: 14 saat 46 dakika

Devamı

Çocuklar ve Kurallar

 10 Kasım 2018 Cumartesi

Kuralları belirlerken dikkat edilecek noktalar vardır. Önemli konuları belirleyerek mümkün olduğunca az kural koyulmalıdır.

Devamı

Öğrencimizin Kaleminden: Bu Dünya Hepimizin

 4 Kasım 2018 Pazar

Yaşadığımız dünyanın sadece bize ait olmadığını bilmeliyiz. Hayatımızı renklendirip bizlere faydalı olan bu canlılara vefa borcumuzu ödemek için onların barınabilecekleri doğal yaşam alanlarına dokunmamalıyız.

Devamı

İngilizce öğrenmenin önemi

 16 Ekim 2018 Salı

Bugün gelişen Dünyamızın ortak lisanı tahmin edeceğiniz üzere İngilizcedir. İngilizce Dünya ülkeleri arasında iletişim dili olarak kabul görür.

Devamı

Başarıya Giden Yol Nasıl Oluşturulabilir?

 24 Eylül 2018 Pazartesi

Herkesin kendine özgü başarı çizgisi vardır ve belli bir şablona oturtmak doğru değildir. Ancak başarıya giden yolu ana hatlarıyla şöyle çizebiliriz:

Devamı

Bugün Sonbahar Ekinoksu 23 Eylül

 23 Eylül 2018 Pazar

Bugün 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur ve Kuzey Yarımküre için sonbaharın ilk günü olarak kabul edilir.

Devamı

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

 31 Ağustos 2018 Cuma

Anaokuluna Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Devamı

İlkokul Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

 30 Ağustos 2018 Perşembe

İlkokul Yeni Başlayan Öğrencilerin Velilerine Öneriler

Devamı

Okul başarısını artırmak için ailelere öneriler

 30 Ağustos 2018 Perşembe

Yalnızca akademik başarı, insan hayatı için yeterli değildir. Başarıyı, kişinin o an bulunduğu noktadan bir adım daha ileriye gidebilmesi olarak algılamak gerekir.

Devamı

Öğretmenin Rolleri

 22 Ağustos 2018 Çarşamba

Öğretmen; öğrenmeyi kılavuzlayan ve sağlayan kişidir. Okulda öğrenciye en yakın kişi öğretmendir. Öğretmen sadece bilgi kaynağı değil, aynı zamanda tutum ve davranış yansıtıcısı olmalıdır.

Devamı
WhatsApp
(0549) 466 54 00